توصیه های برای مسافران دیابتی

چگونه می توان با وجود ابتلا به دیابت، سفر ایمنی داشت . دیابتی ها می بایست حین سفر و بعد از رسیدن به مقصد به نکاتی مهمی توجه کنند تا از بروز عوارض بیماری جلوگیری شود . حتما پیش از سفر به پزشک خود مراجعه کرده و از پیشنهادات و توصیه های برای مسافران دیابتی جهت داشتن سفری ایمن بهرمند شوید .

توصیه های برای مسافران دیابتی
توصیه های برای مسافران دیابتی

مراقبت های حین سفر
مراقبت انسولین خود در گرما و سرما باشید . حتما در طول سفر از کیف های حمل انسولین استفاده کنید . در صورتی که به وسیله هواپیما سفر می کنید حتما کیف انسولین را به همراه خود به داخل هواپیما ببرید و از سپردن آن به قسمت بار هواپیما جدا خودداری کنید . به دلیل اینکه دمای هوا در قسمت بار هواپیما حدود چهل درجه زیر صفر است و ممکن است انسولین شما یخ بزند .
قابل توجه است که رد کردن انسولین ها از زیر اشعه ایکس در قسمت بازرسی موجب آسیب به انسولین نمی شود .
در صورت سفر به خارج از کشور حتما به اختلاف ساعات دقت نمایید . زمانی که اختلاف ساعت کمتر از چهار ساعت باشد نیاز به تغییر خاصی نیست ولی زمانی که به غرب کشور سفر می کنید با توجه به اینکه روز طولانی تر است ممکن است شما به وعده های غذایی اضافی و انسولین بیشتری نیازمند باشید . اما زمانی که به شرق کشور مسافرت می کنید به دلیل کوتاه بودن روز مقدار مصرفی انسولین و کربوهیدرات مورد نیاز شما کاهش می یابد .
در صورتی که در طی سفر دچار بیماری حرکتی می شوید حتما از پزشک خود دارو بگیرید .
مراقبت های پس از رسیدن به مقصد
افراد دیابتی مخصوصا افرادی که انسولین مصرف می کنند، با توجه به اضطراب ها، تغییر فعالیت ها و نوع تغذیه بهتر است نسبت به دیگر روزها قندخون خود را با فواصل کمتری اندازه گیری کنند .
مراقب فعالیت بدنی خود باشید . اگر فعالیت بدنی شما در طول سفر افزایش دارد مراقب باشید دچار افت قندخون نشوید ! از طرف دیگر اگر به سفر کاری یا زیارتی می روید حتما دقایقی در روز را به ورزش اختصاص دهید .
مراقب ساعات بیداری و خواب خود در طول سفر باشید . هیچ گاه زمان های صرف غذا، میان وعده و نیز زمان مصرف داروی خود را به تعویق نیاندازید .
توجه کنید که گرما سرعت جذب انسولین را افزایش می دهد . بنابراین مراقب افت قندخون خود باشید . از طرف دیگر دراز کشیدن طولانی در ساحل آفتابی به علت از دست رفتن آب بدن، ممکن است سبب بالا رفتن قندخون شما شود . از این رو حتما مقدار زیادی مایعات غیرشیرین بنوشید و جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی از یک کرم ضدآفتاب مناسب استفاده نمایید .
جهت پیشگیری از اسهال مسافرتی، از سالم بودن آب و غذای مصرفیتان اطمینان حاصل کنید .
اگر جزو افرادی هستید که در مسافرت دچار تغییر اجابت مزاج و یبوست می شوید از متخصص دیابت خود داروهای مناسب دریافت نمایید .
توانایی مصرف خوراکی مواد غذایی توسط فرد همراه تزریق شود .
سایر داروهای مصرفی مانند قرص های چربی، فشار خون و …
قرص سرماخوردگی، استامینوفن، آنتی بیوتیک و …
دماسنج برای اندازه گیری تب
دفترچه بیمه و در صورت مسافرت به خارج از کشور بیمه مسافرتی
کارت یا گواهی ابتلا به دیابت
یک کیف دستی یا ساک مناسب برای گذاشتن وسایل لازم، انتخاب کنید . بد نیست داروهای ضروری را دو قسمت کنید و هر کدام را از داخل یک کیف قرار دهید تا در صورت از دست دادن یکی از بسته ها، نگران فقدان انسولین یا هر داروی دیگری نباشید .
چگونه می توان با وجود ابتلا به دیابت، سفر ایمنی داشت؟ دیابتی ها می بایست حین سفر و بعد از رسیدن به مقصد به نکاتی مهمی توجه کنند تا از بروز عوارض بیماری جلوگیری شود . حتما پیش از سفر به پزشک خود مراجعه کرده و از پیشنهادات و توصیه های برای مسافران دیابتی جهت داشتن سفری ایمن بهرمند شوید . دکتر مهران زمان زاده بهترین متخصص غدد با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

دیابت و مراقبت از پا
یکی از موارد پراهمیت برای افراد دیابتی سلامت پاها است . بهتر است در مسافرت کفش های مناسب به پا کنید و در صورت استفاده از کفش های جدید حتما آن ها را قبل از سفر امتحان کنید زیرا برای شما که این بیماری را دارید استفاده از کفش مناسب بسیار ضروری است لذا از پابرهنه بود جدا خودداری کنید و در هر مکان با توجه به آن مکان دمپایی مناسب و یا از کفش مناسب استفاده کنید به طور مثال در مکان های مذهبی از دمپایی روفرشی، در کنار دریا از دمپایی پلاستیکی و هنگام شنا از جوراب های شنا استفاده نمایید .

بررسی دقیق پا بصورت روزانه
شستشو، خشک کردن و چرب کردن پاها
پوشیدن کفش های جلو بسته و اندازه پا
گرفتن ناخن ها بصورت لبه مستقیم
پوشیدن جوراب تمیز و نخی
کنترل قند خون
اجتناب از آویزان کردن پاها
ترک سیگار و کاهش وزن
دیابت و مراقبت های تغذیه
در رعایت اصول غذایی خود بیشتر دقت کنید . با توجه به اینکه شما بیماری دیابت دارید و بیشتر رستوران ها از سس ها و روغن های خیلی چرب یا اشباع شده استفاده می کنند و این نوع تغذیه برای شما ضرر دارد بهتر است غذاهای سالم برای مقصد خود انتخاب کنید و غذای مناسب افراد دیابتی را مصرف نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 6 =