درمان دیابت بارداری

دیابت بارداری همان طور که از نامش پیداست، در دوران بارداری اتفاق می افتد، بدین معنا که سطح قند خون (گلوکز) مادر قبل از بارداری کاملا نرمال می باشد. این اختلال با به دنیا آمدن کودک، برطرف خواهد شد.

در طول بارداری، جفت هورمون هایی را ترشح می کند که باعث افزایش سطح گلوکز خون می شوند. در حالت طبیعی، پانکراس به تنظیم قند خون کمک می کند، در صورت بروز اختلال در این روند، سطح قند خون بالا می رود و منجر به دیابت بارداری می شود.

مادرانی که:

  • قبل از بارداری، اضافه وزن دارند
  • سابقه خانوادگی دیابت دارند
  • فشار خون بالایی دارند و قرص مصرف می کنند
  • قبلا سابقه دیابت بارداری داشته اند

بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند.

درمان دیابت بارداری

کنترل سطح قند خون در دوران بارداری، برای سلامت مادر و جنین اهمیت دارد. برخی اقدامات درمانی دیابت بارداریعبارتند از:

  • کنترل قند خون

در دوران بارداری، سطح قند خون بایستی هر چهار، پنج روز یک بار کنترل و بررسی شود. بهتر است این کار، صبح ها و یا بعد وعده های غذایی انجام شود تا آمار دقیق تری به دست بیاید. با افزایش قند خون، پانکراس، انسولین بیشتری ترشح می کند تا سطح قند خون را پایین بیاورد.

کنترل قند خون در دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، زیرا که احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهد. مواردی مانند رژیم غذایی مناسب و ورزش، به تنظیم قند خون کمک می کند.

درمان دیابت بارداری

درمان دیابت بارداری

  • رژیم غذایی سالم

داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل، یکی از راه های تنظیم قند خون و پیشگیری از اضافه وزن می باشد. مادران در دوران بارداری نباید وزن کم کنند، و یا افزایش وزن زیاد داشته باشند. رژیم غذایی سالم و متعادل، بر مصرف میوه، سبزیجات، مواد غذایی سرشار از فیبر، با کمترین میزان چربی و کالری، تاکید دارد.رژیم غذایی بر اساس وزن فعلی مادر، سطح قند خون، و میزان فعالیت و تحرک مادر در نظر گرفته می شود.

  • ورزش و تمرینات بدنی

ورزش کردن، چه پیش از بادراری و چه در دوران بارداری، به تنظیم قند خون کمک می کند. علاوه بر این، ورزش به رفع عوارض بارداری، از جمله پشت درد، یبوست و یا مشکلات خواب نیز کمک می کند. پیاده روی و شنا از جمله ورزش هایی هستند که به مادران باردار توصیه می شود.

  • مصرف دارو

در صورتی که سطح قند خون با ورزش و رژیم غذایی پایین نیاید، تزریق انسولین تجویز می شود. برخی متخصصین بر این باورند که مصرف داروهای خوراکی، ایمن تر و موثرتر از تزریق انسولین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =