درمان دیابت نوع 1

بیماری دیابت بیماری آزار دهنده ای است که نسبت قند درجریان خون آن زیاد است، انسولین کافی تولید نمی کند یا سلول های بدن استفاده کافی از این انسولین را نمی کنند.

علائم دیابت نوع اول

  • تکرر ادرار
  • گرسنگی
  • تشنگی
  • افزایش ناگهانی وزن
  • خستگی وکسالت
  • کاهش ناگهانی وزن
  • ورم وکبودی طولانی مدت
  • اختلال جنسی درمردان
  • گز گز شدن دست ها وپاها

 انواع بیماری دیابت

بیماری دیابت نوع اول: در این بیماری بدن انسولین کافی را تولید نمی کند که معمولا این نوع دیابت را دیابت نوع اول می گویند. این بیماری در افراد بالای 40 سال شایع ترورایج تر است.

کسانی که به دیابت نوع اول مبتلا هستند برای ادامه زندگی خود باید تا آخرعمرانسولین تزریق کنند این افراد با انجام آزمایش های منظم وپیروی از رژیم خاص غذایی باید گلوکز خون خود راکنترل کنند.

بیماری دیابت نوع دوم: در این بیماری بدن انسولین کافی رابرای ادامه کارهای روزمره تولید نمی کند یا سلول های بدن با انسولین سازگاری ندارند، بیش از 90% افراد دارای بیماری دیابت نوع دوم هستند. بیماران با کاهش وزن، رژیم غذایی خوب، تمرین های ورزشی، مراقبت ازقند خون خود می توانند این بیماری را کنترل کنند. این بیماری تدریجی گسترش می یابد که می توان با تزریق انسولین ومصرف قرص از آن جلوگیری کرد. افرادی که از افزایش وزن وچاقی برخوردارند از این بیماری رنج می برند نوشیدن نوشابه های گازدار وورزش نکردن از علل ابتلا به آن است.

دیابت در دوران بارداری: این نوع دیابت در مادرانی که باردارند وگلوکز موجود در خون آن ها زیاد است دیده می شود، بدن این مادران انسولین کافی را برای انتقال گلوکز به خون تولید نمی کنند. این مادران با انجام ورزش وپیروی از رژیم غذایی خاص، مصرف داروهایی که گلوکز را به خون می رساند،  می توانند آن را در دوران بارداری کنترل کنند. در صورت درمان نکردن این بیماری عوارض جانبی در هنگام زایمان برای نوزاد به همراه می آورد.

 

درمان بیماری دیابت

درمان بیماری نوع دوم با تغییراتی در نظام زندگی مانند: کاهش وزن، انجام فعالیت های ورزشی، خوردن غذاهای مفید می توان آن را کنترل کرد اما برای بیماری دیابت نوع اول درمانی نیست.  بیماری دیابت نوع اول یا بیماری دیابت نوع دوم هر دو با رعایت وزن و انجام ورزش می توانند از پیشروی گلوکز موجود در خون  وکلسترول وفشار خون آن را کنترل کرد. این امر بیماری های کلیه و بیماری های چشم ،و سکته مغزی را نیز کاهش می دهد.  چنانچه بیماری قند خود را کنترل نکند عوارض جانبی خواهد داشت.

 

انسولین : هنگامی که یک فرد دیابتی از انسولین استفاده می کند در واقع با انجام عملیات انسولین باعث می شود که قند به انرژی تبدیل شود و سطح خونی قند کاهش پیدا کند و به این ترتیب به سلول ها می رسد و استفاده می شود اگر شما جزء افرادی هستید که به دیابت نوع 1 مبتلا هستید به دلیل اینکه بدن نمی تواند خودش انسولین بسازد نیاز است که انسولین استفاده کنید که این روش به صورت تزریق بر زیر پوست انجام می گیرد و یا می تواند به صورت استنشاقی باشد .

توجه داشته باشید نحوه ی استفاده از انسولین در افراد مختلف متفاوت خواهد و این پزشک است که با توجه به شدت بیماری شما تصمیم می گیرد که چه مقدار استفاده کنید .

رژیم غذایی :افرادی که مبتلا به بیماری دیابت نوع 1 هستند باید برنامه غذاییشان به گونه ای باشد که قند مصرفی تحت کنترل کامل باشد به گونه ای که انسولین و غذایی که مصرف می کنند دارای تعادل باشد .

فعالیت بدنی : افراد دیابت نوع 1 بهتر است فعالیت های بدنی انجام دهند زیرا این فعالیت ها باعث می شود کالری در بدن سوزانده شود و از همه مهم تر قند موجود در خون کاهش پیدا کند بهتر است نوع ورزش را با پزشک مشورت کنید و از ورزش های سنگین خودداری کنید .

اندازه گیری قند خون :بهتر است اگر جز بیماران دیابتی نوع 1 هستید روزانه قند خون خود را بگیرید زیرا می توانید مدیریت قوی تری نسبت به کنترل داروها و مواد خوراکی که مصرف کرده اید و یا حتی ورزش خود داشته باشید .

مراقبت ازپا : مراقبت از پا یکی از مواردی است که بسیار لازم است و از اهمیت زیادی برخوردار است .

درمان بالا رفتن کتون : در صورتی که میزان کتون شما بالا رود خطرناک است و گاهی به مرگ منجر می شود نظارت ، اندازه گیری وکنترل یکی از روش هایی است که در درمان دیابت نوع 1 موثر است و بهتر است در چنین مواردی به پزشک مراجعه کنید .

 

پیشگیری از دیابت نوع 1

برای اینکه بخواهیم از دیابت نوع 1 جلوگیری کنیم بهترین روش، کنترل قند خون است یعنی بتوانید قند خون خود را همیشه در حالت طبیعی نگه داریم تا به بیماری دیابت نوع 1 مبتلا نشویم در واقع شما با کنترل قند خون خود می توانید از بسیاری از بیماری ها شامل قلب ، کلیه ، عروق خونی و دیگر بیماری ها پیشگیری کنید .

آموزش های لازم برای پیشگیری از دیابت نوع 1

اگر همه ی افراد علائم دیابت را به خوبی بشناسن می توانند از بروز آن پیشگیری کنند به همین دلیل اطلاعات اولیه در مورد بیماری دیابت بسیار مهم است تا در صورت هر گونه علائم سریعاً بتوانیم به پزشک مراجعه کنیم تا خود را درمان کنیم . مرحله ی بعدی رعایت در خوردن مواد غذایی است بهتر است قبل از اینکه به بیماری دیابت دچار شوید اطلاعات کامل در مورد رژیم غذایی بدست آورید که چی بخورید و یا چی نخورید این روند می تواند همیشه سلامت شما را حفظ کند .

مانیتورینگ

مانیتور کردن مناسب برای بیماری دیابت نوع 1 است به همین منظور باید تمامی آزمایش ها به صورت مرتب انجام شود تا همیشه از سلامت خود مطمئن باشید برای این منظور می توانید به خوبی از دیابت نوع 1 جلوگیری کنید .

کنترل و چک قند

یکی از روش های آسان است که بسیار مناسب برای پیشگیری کنترل قند محسوب می شود شما چک کردن کنترل قند خود را می توانید به روش های اندازه گیری قند خون انجام دهید .

آزمایش ها

آزمایش های متفاوت می تواند بسیار مناسب در تشخیص بیماری دیابت نوع 1 باشد و در صورت هر گونه سابقه ی پزشکی یا ارثی  ،باید بسیار حساس تر عمل کنید و آزمایش ها بیشتر انجام دهید خصوصاً آزمایش هایی که برای بیماری دیابت انجام می شود شامل تست قند خون است که به دو روش ناشتا و یا بعد از غذا انجام می شود.

مراجعه به پزشک

در صورت هر گونه مورد مشکوکی بهتر است سریعاً به متخصص دیابت مراجعه کنید تا مشکل خود را برطرف کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =