عوارض دیابت بر پاها

آیا از عوارض دیابت بر پا ها مبتلا هستید ؟ آیا می دانید متخصص دیابت برای درمان عفونت یا بی حسی پا چه اقداماتی لازم است انجام دهد ؟ در این مقاله به بررسی بیشتر عوارض دیابت بر پاها می پردازیم .

دکتر مهران زمان زاده بهترین متخصص غدد و دیابت است که با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز ، به بررسی بیماری ها می پردازد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

خطرات و مشکلات جدی در ارتباط با پاها ، افراد مبتلا به بیماری دیابت را تهدید می کنند ، طوری که اگر این مشکلات کنترل نشوند و تشدید گردند ، به قطع عضو منجر می شود.اعصاب منتهی به پاها طولانی ترین اعصاب در بدن هستند و از همین رو بیشتر تحت تاثیر آسیب های عصبی قرار می گیرند. بی حس شدن پاها بر اثر آسیب عصبی باعث می گردد فرد متوجه صدمات ، درد و جراحت در پاها نشود و در نتیجه منجر به بروز عفونت شود ، علاوه بر این مشکلات مرتبط با گردش خون نیز آسیب های پاها را در پی دارد. همین طور مصرف سیگار نیز می تواند خطر ابتلا به مشکلات پا را افزایش دهد. .

عوارض دیابت بر پاها

اما خبر خوب این است که کنترل صحیح سطح قند خون و مراقبت از پاها این امکان را ایجاد می کند که از بروز مشکلات و بیماری های پاها پیشگیری گردد .کنترل و درمان دیابت شامل حفظ سطح قندخون ، فشار خون و کلسترول در سطح مطلوب و توصیه شده توسط پزشک است باید ذکر کنیم ، مراقبت و کنترل بهتر دیابت سبب شده است بیش از 50 درصد از میزان قطع پاها در 20 سال گذشته کاهش پیدا کند .

هنگامی که در پاهای افراد دیابتی زخمی بروز می کند این نکته خیلی مهم است که سریعاً به آن توجه و رسیدگی شود.یک زخم بدون مراقبت و معالجه سبب آسیب شدید به بافت ها و استخوان های پا می شود و می توانند منجر به انجام عمل جراحی برای قطع پا ، انگشتان پا یا ساق پا شود.طبق گزارش های مرکز تحقیقات پیشگیری قطع پا و ساق پا جامعه ی افراد دیابتی تقریباً 60 درصد از کل قطع عضوها را در بر می گیرد.

نحوه ی آسیب دیابت بر پاها

افزایش قند خون در بدن به واسطه ی ایجاد دو اختلال به پاها آسیب وارد می کند که عبارتند از :

  • آسیب عصبی
  • تضعیف گردش خون
  • آسیب عصبی در عوارض دیابت بر پاها

بر اثر افزایش قند خون سیستم عصبی بدن آسیب می بیند و عصب ها عمل مهابره ی پیام را متوقف می کنند یا پیام ها را آهسته یا در زمان اشتباه ارسال می کنند .

بنابراین با تخریب عصب های پا به عنوان بخشی از سیستم عصبی بدن حس در محدوده ی پا از بین می رود ، به طوری که دیگر نمی توان درد ، گرما یا سرما را در قسمت های ساق و خود پا حس کرد و نیز نمی توان متوجه وجود ریگ و سنگ ریزه داخل کفش و جوراب شد ، افزون بر این حتی تاول به وجود آمده در پا را نیز نمی توان تشخیص داد .از این رو ، زخم ها و بردگی ها با هر آسیب دیگری که در پاها به وجود می آیند با تاخیر التیام می یابند که در نتیجه تبدیل به عفونت می شوند .از طرفی با افزایش سطح قند خون در بدن ، قند اضافی موجب تغذیه میکروب های ناحیه ی زخم شده و زخم به مرور گسترش یافته و وخیم تر و خطرناک تر می شود.

آسیب اعصاب در ناحیه ی پا منجر به انحراف و بدشکلی پا می گردد به عبارتی سبب دگرگونی و تغییر شکل عضله ها و استخوان های پا می شود .

تضعیف گردش خون در عوارض دیابت بر پاها

اختلال دیگری که با افزایش قند خون در بدن رخ می دهد و منجر به آسیب می شود ، تضعیف گردش خون است با بالا رفتن سطح قند خون در بدن امکان جریان خون در انتهای رگ ها کاهش می یابد و در نتیجه خون به اندازه ی کافی به پاها و انتهای انگشتان پا نمی رسد و در اثر آن جراحات و عفونت های حاصل در ناحیه پا به سختی و با تاخیر التیام می یابد این مشکل بیماری عروق محیطی PAD نامیده می شود.

گاهی پیش می آید که حتی عفونت حاصل در ناحیه ی پا هرگز بهبود نمی یابد و منجر به قانقاریا می شود در قانقاریا ، پوست و بافت اطراف زخم خشک شده و می میرند و آن قسمت از بدن سیاه و بدبو می شود این درحالی است که رسیدگی و توجه سریع به هر نوع جراحت یا عفونت در ناحیه پا می تواند از قانقاریا جلوگیری به عمل آورد.

گاهی پزشک مجبور می شود محدوده ای که پا دچار عفونت شده را با جراحی قطع کند یا برای آن آنتی بیوتیک تجویز کند به طور کلی به منظور بررسی های بیشتر آزمایش های گوناگونی انجام می شود در صورتی که این معالجات نتیجه ندهد و فرد بیمار هم چنان دچار عفونت و درد باشد متاسفانه ممکن است به قطع عضو بخشی از بدن منجر گردد که می تواند شامل ساق پا یا انگشتان پا باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین متخصص دیابت در تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =