چگونه از آسیب و تخریب کبد جلوگیری کنیم؟

چگونه از آسیب و تخریب کبد جلوگیری کنیم؟

کبد، نقش اساسی و بسیار مهمی را در سیستم گوارش بدن بر عهده دارد. هر آن چه که می خوریم و می آشامیم، از جمله مواد دارویی، همگی از فیلتر کبد عبور می کنند. بنابراین اگر می خواهید سالم بمانید و کبد به کار طبیعی خود ادامه بدهد، حتما بایستی در مورد اقدامات  لازم برای حفظ سلامت  آن مطلع باشید.

دکتر کلانی فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و  آندوسکوپی است برای برقرای تماس می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .
88061046 – 88060609 – 44265367 – 44261580

کبد عضوی است که اگر مراقبت های لازم رادر مورد آن انجام ندهید، به راحتی به یک ارگان بی خاصیت تبدیلش خواهید کرد.

کبد، تقریبا اندازه یک توپ فوتبال است و زیر قفسه سینه و در سمت راست  واقع شده است و وظایف بسیار مهمی را انجام می دهد.

کبد، به تصفیه خون از مواد شیمیایی مضری که توسط بدن تولید می شود، کمک می کند. هم چنین کبد با تولید ماده مایعی به نام صفرا، به تجزیه چربی های حاصل از مصرف مواد غذایی کمک می کند. از دیگر وظایف کبد می توان به ذخیره قند (گلوکز) اشاره کرد، که باعث تولید سریع انرژی در مواقع لزوم می شود.

مراقبت از کبد به معنای دوری از خوردنی ها و آشامیدنی هایی است که برای بدن مضر هستند، به خصوص آن هایی که به کبد می رسند.

چگونه از آسیب و تخریب کبد جلوگیری کنیم؟

چگونه از آسیب و تخریب کبد جلوگیری کنیم؟

مراقبت از کبد

در این جا به بررسی مواردی می پردازیم که به حفظ سلامت کبد کمک می کنند:

–         دوری از مصرف الکل. الکل به سلول ها آسیب می زند و منجر به بروز علائمی مانند التهاب، اسکار و در نهایت سیروز کبدی

–         رژیم غذایی سالم و ورزش. با در نظر داشتن این دو مورد، وزن متعادل و ایده آلی خواهید داشت و از بروز بیماری کبد چرب غیر الکلی نیز پیشگیری به عمل می آید، شرایطی که می تواند منجر به بروز سیروز کبدی شود.

–         احتیاط در خصوص مصرف داروها. بسیاری از داروهاعوارض جانبی را برای کبد به همراه دارند و این بدین معنا است که مصرف خودسرانه دارو بدون مشورت با پزشک ممکن است به آسیب کبدی منجر  شود. مصرف بیش از حد داروهای مسکن مانند استامینوفن می تواند باعث آسیب کبد شود.

در برخی موارد، افراد متوجه میزان مصرف استامینوفن نخواهند شد، چرا که این دارو در قرص های سرماخوردگی و یا سایر داروهای تجویز شده از سوی پزشک یافت می شود.

گاهی مصرف برخی داروها همزمان با مصرف الکل و یا سایر داروها می تواند به کبد صدمه بزند. حتما در چنین شرایطی با پزشک مشورت داشته باشید.

–         آشنایی با راه های پیشگیری از بروز هپاتیت ویروسی.

هپاتیت ویروسی، بیماری جدی است که به کبد آسیب می زند و انواع گوناگونی دارد. هپاتیت نوع A، در اثر خوردن  و آشامیدن مواد آلوده به ویروس ایجاد می شود.

هپاتیت B و C، از طریق خون و سایر مایعات بدن پخش می شود. جهت پیشگیری از بروز این نوع هپاتیت توصیه می شود از وسایل مشترک مانند مسواک، تیغ و یا سوزن استفاده نشود. بهتر است تعداد شرکای جنسی تا حد امکان محدود و از ابزارهای پیشگیری مانند کاندوم استفاده شود.

واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد اما واکسن هپاتیت B در دسترس است.خوشبختانه حدود دو دهه است که دوره تزریق  واکسن هپاتیت B از بدو تولد در ایران اجرا میشود .تزریق این واکسن برای کسانی که واکسینه نشده اند و در معرض الودگی احتمالی هستند( مثل اعضای خانواده بیمار هپاتیت B، کادر پزشکی و پرستاری ….) لازم است انجام شود .

–         عدم استنشاق مواد سمی. برخی محصولات پاک کننده و حشره کشها محتوی مواد شیمیایی هستند که به کبد آسیب می زنند، به همین خاطر بهتر است از تماس و یا استنشاق آن ها دوری شود.

–         احتیاط در خصوص مصرف داروها و مکمل های رژیمی و گیاهی. برخی از این قبیل مکمل ها، برای سلامت کبد مضر می باشد.

در سالهای اخیر فراورده های گیاهی فراوانی تحت عنوان داروهایی که  به حفظ سلامت کبد کمک میکنند یا احیانا با ادعای اینکه بیماریهای کبدی را درمان میکنند در بازار یافت میشوند .باید دانست شواهد علمی قوی برای ادعای فوق تاکنون بدست نیامده است ودر مواردی حتی آسیبهای ناشی از این داروها نیز گزارش شده است

–         نوشیدن قهوه. تحقیقات نشان می دهند که نوشیدن قهوه، احتمال ابتلا به بیماری های کبدی را کاهش می دهد. علت اصلی چنین موردی مشخص نیست، و تحقیقات بیشتری نیاز می باشد.

جهت حفظ سلامت کبد، توصیه می شود که سبک زندگی سالمی داشته باشید و مراقب مصرف داروها و آن چه که می خورید، باشید.

کبد، مواهب زیادی در اختیار ما میگذارد  اما محدودیت های خودش را دارد.

برخی از خدمات دکتر کلانی ، فوق تخصص گوارش  عبارتست از :

 

 

سرطان مری

سرطان روده بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =